Opis događaja:
Deseto jubilarno studentsko natjecanje u rješavanju studija slučaja, kratkih idejnih prezentacija i debata
Ovogodišnje natjecanje održava se 8. i 9. travnja na Fakultetu tehničkih znanosti i obilježava jedno desetljeće postojanja. Učenici zainteresirani za ovu vrstu natjecanja imat će priliku istaknuti se i pokazati svoje znanje.
FTN Challenge je natjecanje u rješavanju poslovnih studija slučaja (Case Study), kratkih prezentacija ideja (Elevator Pitch) i debate. Organizira ga udruga studenata industrijskog inženjerstva i menadžmenta - ESTIEM (European Students of Industrial Engineering and Management), Lokalna grupa Novi Sad s Fakulteta tehničkih znanosti.
"Ovo natjecanje je izazov za studente koji žele svoje znanje primijeniti u praksi i natjecati se s uspješnim studentima drugih prestižnih fakulteta u Srbiji, kako bi se dokazali kao kvalitetan budući kadar." - Novica Obradović, prošlogodišnji natjecatelj.
Sadržaj događaja
Natjecanje u rješavanju studija slučaja osmišljeno je tako da timovi od četiri ili pet studenata dobiju studiju slučaja u kojoj su do potrebnih detalja opisani stanje i zadaci tvrtke čiji problem trebaju riješiti. Nakon dobivenog elaborata natjecatelji imaju između četiri i pet sati rada, ovisno o formatu koji odaberu organizatori. Tijekom rješavanja svojih studija slučaja svi timovi su izolirani u učionicama na fakultetu bez pristupa internetu i mobitelima, a zatim nakon zadanog vremena predaju svoja rješenja.
Prezentacije se održavaju sljedećeg natjecateljskog dana, gdje timovi prezentiraju svoja rješenja žiriju i publici. Imaju 20 minuta za izlaganje, nakon čega slijedi 10 minuta za postavljanje pitanja žiriju na temelju izlaganja. Cjelokupna prezentacija rada i sam rad boduju se prema određenim pravilima, a rangiranje se vrši prema zbroju dobivenih bodova. Nakon toga žiri i organizatori svečano dodjeljuju diplome ekipama koje su zauzele prva tri mjesta.
Disciplina Elevator Pitch temelji se na kratkim prezentacijama ideja gdje timovi od 3 do 4 člana imaju 4 sata vremena za rad na rješavanju problema koje postavlja tvrtka. Kada istekne 4 sata dana natjecateljima, oni predaju svoje rješenje i imaju 60 sekundi da ga prezentiraju pred žirijem sastavljenim od profesora i predstavnika tvrtki. Po završetku izlaganja ostaje 10 minuta za pitanja žirija.
Debata je formalna rasprava u kojoj dvije suprotstavljene strane razmjenjuju argumente u prilog različitim stajalištima o nekoj temi, poštujući unaprijed dogovorena pravila. Natjecanje koristi format američke parlamentarne vlade. Ekipe u raspravi čine dva člana, predsjednik i član vlade, odnosno čelnik i član oporbe. Odluku o pobjedniku donosi žiri sastavljen od profesora.
Na dosadašnjim natjecanjima sudjelovali su studenti državnih i privatnih fakulteta iz Novog Sada, Beograda, Subotice, Kragujevca i Niša, što sve zajedno govori o trajnosti i uspješnosti ovakve manifestacije.